Energiasüsteemi toimimise peamine põhimõte on tootmise ja tarbimise tasakaalus hoidmine. Kui tootmine ületab tarbimist, tõuseb pinge ja sagedus; kui tarbimine ületab tootmist, langeb pinge ja sagedust ei ole võimalik hoida nõutaval tasemel. Seni on Eesti elektrisüsteemis sagedust hoidnud Venemaa suure inertsiga süsteem. Baltikumis oleme tuginenud valdavalt Läti hüdroelektrijaamadele ja Eesti juhitavatele põlevkivijaamadele. Taastuvenergia lisandumine võrku muudab prognoosimise keerukamaks ning madalamad hinnad takistavad põlevkivijaamade pääsu turule. Seetõttu tuleb leida lahendusi nii tootmise puudujäägi katmiseks kui ka ülejäägi haldamiseks.
Mis on sagedusreservide turg?
Sagedusreservide turg on süsteem, mis tagab elektrivõrgu stabiilsuse, aidates reaalajas tasakaalustada elektri tootmist ja tarbimist. Tegemist on energiavõrgu toimimise kriitilise osaga. Isegi väikesed kõikumised võivad põhjustada sagedushälbeid, mis omakorda võivad viia elektrikatkestuste või seadmete rikkeni. Turu peamine eesmärk on hoida elektrivõrgu sagedus ettenähtud vahemikus (Euroopas 50 Hz) ja tagada süsteemi sujuv toimimine.
Toimiva sagedusreservituru korral tagab süsteemis vajaliku tasakaalu turg, st tootjad ja tarbijad reguleerivad turusignaalide põhjal oma tootmismahtu ja tarbimiskäitumist. Süsteemihaldur (Eestis Elering) vajadusel korrigeerib kõrvalekaldeid. Tasakaalu hoidmiseks on süsteemihalduril võimalus käivitada reserve, näiteks kiiresti käivituvad (gaasi) reservelektrijaamad. Samuti saab sagedusreservi turult osta agregaatorite koondatud reserve, mis on tekkinud tarbimise juhtimise tulemusel.
Kuidas sagedusreservide turg töötab?
Sagedusreservide turg võimaldab süsteemihalduril kiiresti reageerida tootmise ja tarbimise muudatustele elektrisüsteemis, käivitades reservis olevad võimsused. Reservide kasutusele võtmise põhjused võivad olla näiteks:
- Tootmisprobleemid: ootamatud katkestused elektrijaamade töös.
- Ühenduste katkemine: rivist läheb välja mõni naaberriikide elektrisüsteemiga ühendav kaabel.
- Tarbimise kõikumised: prognoositust suurem või väiksem elektritarbimine.
- Taastuvenergia muutlikkus: ilmastikust tulenevad tuule- ja päikeseenergia tootmise kõikumised.
Turul osalevad tootjad, suured tarbijad ja salvestite omanikud pakuvad oma võimsust tootmise ja tarbimise erinevuste tasakaalustamiseks. Turu toimingud on sageli automatiseeritud: võrguoperaatorid saadavad signaale, millele turuosalised reageerivad mõne sekundi või minutiga. Selline kiire reageerimine on oluline elektrisüsteemi stabiilsuse tagamisel. Baltikumis on ühine sagedusreservide turg, kus võetakse kasutusele mFRR (manual Frequency Restoration Reserve), aFRR (automatic Frequency Restoration Reserve ja FCE (Frequency containment reserve) tooted.
Sagedusreservide turg taastuvenergia ajastul
Taastuvenergia (tuule- ja päikeseenergia), üha suurem kasutamine on teinud sagedusreservide turu rakendamise veelgi olulisemaks. Kuna taastuvenergia on oma olemuselt muutlik ja ettearvamatu, võib see põhjustada võrgu tasakaalustamatust. Näiteks pilvisus või tuulevaikus võivad vähendada tootmist, samal ajal kui tugeva tuulega päevadel võib tekkida ületootmine ja see ohustab võrgu stabiilsust.
Sagedusreservide turg aitab taastuvenergia võrku integreerimisel, pakkudes kiiret reageerimisvõimekust tootmise kõikumiste kompenseerimiseks. Salvestid, nagu akud, pumphüdro salvestid toimivad vajaliku puhvrina, võimaldades nii turu sujuvat toimimist.
Venemaa elektrivõrgust desünkroniseerimine ja selle mõju Baltikumile
Eesti, Läti ja Leedu on seni olnud ühendatud Venemaa ja Valgevene elektrivõrku (BRELL sagedusala). See tähendab, et Baltikumi elektrivõrgu sagedust on seni juhitud koostöös Venemaaga. 2025. aasta veebruaris toimub desünkroniseerimine Venemaa elektrivõrgust ja üleminek Euroopa elektrisüsteemile (ENTSO-E). Antud samm suurendab energiajulgeolekut, kuid seab uusi väljakutseid elektrisüsteemi stabiilsusele ja sageduse reguleerimisele.
Venemaa võrgust eraldumine tähendab, et Baltikum peab hakkama sagedust iseseisvalt juhtima või tuginema Euroopa sagedusreservide turule. See nõuab olulisi investeeringuid sagedusreservide ja energiasalvestuse lahendustesse, mis suudavad stabiilsuse tagada ka ootamatutes olukordades. Samuti suureneb vajadus kiire reageerimisvõime ja lokaalsete sagedusreservide järele.
Majanduslikud ja keskkondlikud eelised
Sagedusreservide turu tähtsus ei piirdu ainult võrgu stabiilsuse tagamisega – see pakub ka mitmeid majanduslikke ja keskkonnaalaseid eeliseid:
- Tuluteenimine: energiatootjad ja akusalvestuslahenduste pakkujad saavad lisatulu, pakkudes paindlikkust ja reageerimisvõimet;
- Taastuvenergia kasutamine: kohalike taastuvenergia allikate suurem integreerimine võrgu tasakaalustamisel;
- Kulude vähendamine: sagedushälvetega seotud trahvide ja elektrikatkestuste vältimine.
Sagedusreservide turul pakkumiste tegemiseks on vajalik võimsus minimaalselt 1 MW. Väiksemate tarbijate ja tootjate ühte portfelli kogumist nimetatakse agregeerimiseks, mille tulemusena pakutakse mitmete klientide võimsust turule üheaegselt. OÜ Soleron Energy on sõlminud süsteemihalduriga agregeerimise lepingu ja on välja arendanud kauplemisliidese, millega saab erinevate varadega osaleda sagedusreservide turul.